Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Zemřel Antonín Holý

A. Holý byl asi naším nejvýznamnějším současným vědcem, jediným naším pravděpodobným kandidátem na Nobelovu cenu. Chemické látky, které objevil, léčí řadu nemocí včetně AIDS.

S  Antonínem Holým jsem se setkal jen jedenkrát. Asi v roce 2000 jsem byl se skupinou učitelů, kteří se účastnili akce Nadace CH 77, na exkurzi  v ústavu Organické chemie a biochemie AV ČR. Uvítal nás prof. Holý, který ústav vedl. S nadšením nám ukázal pracoviště svých kolegů, nadšeně líčil zajímavé objevy v oblasti hmyzích feromonů. Na své vlastní pracoviště nás nezval – prý bychom tam viděli jen obyčejné chemické aparatury, které přece všichni známe.

K 70. narozeninám prof. Holého byla m.j. publikována souborná bibliografie jeho prací. Bylo jich  kolem 200. On sám prý hrdě zdůrazňoval, že žádná z nich není shrnující informace typu „co je nového za poslední rok“, ale všechny jsou konkrétní výzkumné zprávy o syntéze nových látek – potenciálních nových léků. Shodou okolností jsem v té době narazil na podobnou souhrnnou bibliografii významné české osobnosti z oblasti pedagogiky, která se rovněž dožívala životního jubilea. Celkový počet prací byl také asi okolo 200, ale zdaleka to nebyly jen výzkumné zprávy. Byly tam i články z Učitelských novin, text ke Dni učitelů v Zemědělských novinách, nějaké oficiální prohlášení bylo uvedeno hned 3x – v různých jazycích.  Chemie a pedagogika jsou opravdu různé obory.

http://www.novinky.cz/domaci/273413-zemrel-svetoznamy-cesky-chemik-antonin-holy.html


    hodnotil 1 uživatel

3 komentáře k příspěvku

  1. avatar

    Děkuji za umístění této smutné zprávy na učitelský portál. A děkuji rovněž za potřebná slova do učitelských (pedagogických) řad.

  2. avatar

    Proč do řad učitelských? Nejsou to slova do řad akademických?

Přidejte komentář

Abyste mohli komentovat příspěvky, musíte být přihlášení.